SEYCHELY

Datum vzniku: 29. června 1976

Stručná historie chronologicky :

Raná historie: Seychely byly původně neobydlenými ostrovy, které byly známy evropským mořeplavcům od 16. století. Ostrovy byly pojmenovány po francouzském ministru financí Jean-Baptisteovi Colbertovi v 18. století.

Francouzská kolonizace: V roce 1756 byly Seychely formálně obsazeny Francouzi a staly se součástí francouzského impéria. V té době byly osídleny plantážemi a otroky.

Britská nadvláda: Během Napoleonových válek byly Seychely dočasně obsazeny Britskou říší v roce 1811 a později byly formálně předány Británii v roce 1814 na základě Pařížského míru.

Otrokářství a plantáže: Během britské nadvlády byly Seychely využívány k pěstování kokosových ořechů a plantážím cukrové třtiny. Odroky byli přiváženi na ostrovy k práci na těchto plantážích.

Nezávislost: Seychely získaly nezávislost na Spojeném království dne 29. června 1976. James Mancham se stal prvním prezidentem země.

Politická nestabilita: V následujících letech se na Seychelách vystřídalo několik prezidentů a došlo k politické nestabilitě.

Dominance France-Alberta Rena: V roce 1977 převzal moc France-Albert René v násilném převratu a stal se prezidentem. Jeho vláda zavedla socialistické reformy a trvala na jedné straně systému.

Politický vývoj: V roce 1991 byl přijat nový ústavní rámec, který umožnil pluralitní politický systém. Seychely se staly multiparty demokracií a France-Albert René nadále vládl až do roku 2004, kdy rezignoval.

Současná doba: Od roku 2004 byla na Seychelách demokraticky zvolena několikrát nová vláda a země zaznamenala hospodářský růst a rozvoj turistického průmyslu. Seychely jsou známé pro své krásné pláže a ekosystémy.

 

Mezinárodní zkratka: SC

 

Měna: seychelská rupie SCR

Rupie se dělí na menší jednotky nazývané centy. Bankovky a mince seychelské rupie jsou v oběhu a jsou používány pro všechny transakce v zemi.

Přestože je seychelská rupie oficiální měnou Seychel, je v některých turistických oblastech a při některých transakcích možné platit i v amerických dolarech nebo eurech.

 

Internetová doména: .sc

 

Telefonní předvolba: +248

 

Časové pásmo: GMT +4

 

Geografie:

Seychely jsou souostrovím nacházejícím se v Indickém oceánu, východně od afrického kontinentu.

Největší a nejdůležitější ostrovy Seychel jsou Mahé, Praslin a La Digue. Ostrov Mahé je největší a nejlidnatější, a nachází se zde hlavní město Victoria.

Leží v západní části Indického oceánu, asi 1 600 km východně od afrického pobřeží Tanzanie a Keni. Jsou součástí regionu známého jako Seychelská souostroví.

Mají rozmanitou krajinu, která zahrnuje pláže s bílým pískem, korálové útesy, tropické lesy a hory.

Seychely jsou obklopeny rozsáhlými korálovými útesy, což činí tuto oblast populární destinací pro potápěče a milovníky podmořského světa.

 

Nejvyšší vrchol: Morne Seychellois 995 m.n.m.

Nachází se na ostrově Mahé. Morne Seychellois je součástí stejnojmenného národního parku, který chrání rozsáhlé tropické lesy, faunu a flóru ostrova Mahé.

 

Podnebí:

Seychely rozlišují dvě hlavní klimatické období. Teplá a vlhká sezóna trvá od listopadu do března, když převažují teplejší teploty a vyšší srážky. Chladnější a sušší sezóna trvá od června do září, když teploty klesají a prší méně.

Teploty na Seychelách jsou příjemně teplé po většinu roku. Průměrné denní teploty se pohybují od 24 °C v chladnější sezóně až po 30 °C v teplejší sezóně.

Jsou vlhkým místem, což znamená, že relativní vlhkost vzduchu bývá vysoká. Během teplé a vlhké sezóny může být vzduch velmi vlhký, což způsobuje vyšší pocit teploty.

Srážky jsou na Seychelách rozloženy nerovnoměrně podle období. V teplé a vlhké sezóně prší častěji, zatímco v chladnější a sušší sezóně srážky jsou mnohem nižší.

Seychely zřídka trpí hurikány, což je výhoda tropického ostrovního podnebí. Místo toho mohou být v občasné sezónní bouře, které však obvykle nepředstavují velké riziko.

 

Fauna a flora :

Seychely jsou domovem gigantických želv Aldabra, které jsou jedním z největších druhů želv na světě. Žijí na ostrově Aldabra a jsou považovány za ohrožený druh.

Seychelský létavý lemur (Pteropus seychellensis) je endemický druh netopýra, který má schopnost létat a je známý svým velkým rozpětím křídel.

Jsou domovem několika endemických druhů ptáků, včetně papouška Seychelského (Seychelles parrot), strakapouda Seychelského (Seychelles kestrel) a holuba Seychelského (Seychelles blue pigeon).

Korálové útesy kolem Seychel jsou domovem mnoha druhů mořského života, včetně různých druhů korálů, ryb, rejnoků a dalšího podmořského života.

Coco de mer (Lodoicea maldivica) je endemický druh palmy, který je známý pro své ohromné plody, které mají tvar ženských a mužských pohlavních orgánů. Tato palma je symbol Seychel a jedinečná na světě.

Seychely jsou domovem několika druhů endemických orchidejí, které jsou považovány za jedny z nejkrásnějších květin na světě.

Seychelské ostrovy jsou pokryty tropickými deštnými lesy, které obsahují mnoho druhů endemických rostlin a stromů.

Mangrovníky rostou na pobřežích a v blízkosti slaných vod, což poskytuje důležitý habitat pro mnoho mořských druhů.

 

Zemědělství:

Mezi hlavní zemědělské plodiny patří maniok, batáty, taro, rýže, zelenina, a tropické ovoce jako banány, papája, ananasy a citrusy.

Kokosové palmy jsou běžné na Seychelách a kokosové ořechy poskytují olej, mletou kokosovou strouhanku a další produkty.

Na některých ostrovech se pěstuje káva a koření, jako je vanilka a skořice, což jsou významné produkty pro export.

Rybářství je důležitou součástí místní ekonomiky. Seychely jsou známé svými bohatými rybníky, což přitahuje také rybářský průmysl.

Na Seychelách je důležitá ochrana přírody a udržitelné zemědělství. Mnoho zemědělců dbá na udržitelné praktiky, aby minimalizovalo negativní vliv na životní prostředí.

Seychely jsou známé produkci extra panenského kokosového oleje, který se stává stále populárnějším v kosmetickém a potravinářském průmyslu.

 

Těžba surovin:

Seychelské ostrovy jsou tvořeny granitovými skalami, a proto byly v minulosti těženy a zpracovávány granitové bloky na stavební účely. Tyto granitové bloky byly využívány pro stavbu silnic, budov a další infrastruktury.

Kokosové ořechy jsou hojně kultivovány na Seychelách a zpracovávány pro kokosový olej a kokosovou strouhanku. Kokosový olej se vyrábí lisováním kokosového masa a je významným vývozním produktem.

Kopra je suché maso kokosového ořechu, které se používá k výrobě kokosového oleje a mýdla. Seychely kdysi byly významným producentem kopry, ale od té doby byla tato těžba snížena.

Korálové produkty byly v minulosti těženy na Seychelách, ale kvůli ochraně korálových útesů a životního prostředí byly tyto aktivity regulovány a omezeny.

 

Průmysl:

Seychelský potravinářský průmysl zpracovává potraviny, včetně ryb, ovoce a zeleniny. Vyrábí se zde například konzervy ryb, džemy a kokosové výrobky.

Stavební průmysl se zaměřuje na výstavbu a údržbu infrastruktury, včetně silnic, budov a letišť.

Výroba nábytku je dalším průmyslovým odvětvím na Seychelách. Vyrábí se zde nábytek pro místní trh i pro turistický sektor.

Seychely mají několik tiskáren a mediálních společností, které se zabývají tiskem novin, časopisů a reklamních materiálů.

Ačkoli turismus není tradičním průmyslem, je jedním z hlavních faktorů ekonomického růstu na Seychelách. To zahrnuje hotelnictví, restaurace, dopravu a další turistické služby.

 

Služby a další oblasti ekonomiky: cestovní ruch, služby, rejdařství, letecká a námořní doprava, bankovnictví

 

Přírodní a historické zajímavosti: město Victoria, parky a rezervace Vallée de Mai a Morne Seychellois, atol Aldabra

Seychely nabízejí jedinečné přírodní scenérie, včetně bílých písečných pláží, korálových útesů, tropických deštných lesů a unikátních druhů fauny a flory. Toto souostroví je rájem pro milovníky přírody.

Země má nejkrásnější pláže na světě, včetně pláže Anse Lazio na ostrově Praslin a pláže Anse Source d’Argent na ostrově La Digue.

Korálové útesy kolem Seychel jsou skvělým místem pro potápění a šnorchlování. Návštěvníci zde mohou objevovat podmořský svět a různé druhy mořského života.

Seychely si zakládají na udržitelném turismu a ochraně životního prostředí. Existuje několik přírodních rezervací a národních parků, které návštěvníkům umožňují poznávat a respektovat přírodní bohatství ostrovů.

Země nabízí širokou škálu luxusních resortů a hotelů, které poskytují vysoký standard pohodlí a obsluhy.

Seychely mají bohatou kulturní historii a návštěvníci mohou objevovat místní kulturu, tradiční hudbu a tance.

 

 

Státní zřízení: prezidentská republika

Prezident Seychel je hlavou státu a zastává výkonnou moc. Je volený všeobecnými volbami na pětileté období a může být znovuzvolen pouze jednou. Prezident má významnou pravomoc ve vedení země a jeho úřad má vliv na zahraniční politiku, obranu a další významné otázky.

Legislativní moc na Seychelách patří Národnímu shromáždění (National Assembly), které má 35 členů volených všeobecnými volbami na období pěti let.

Seychely mají nezávislý soudní systém, který zahrnuje nejvyšší soud a nižší soudy. Soudní moc má za úkol vykonávat spravedlnost a hájit práva občanů.

 

Hlavní město: Victoria

Victoria se nachází na severovýchodním pobřeží ostrova Mahé. Je obklopena krásnou přírodou a korálovými útesy Indického oceánu.

Město nese jméno britské královny Viktorie a má bohatou historii spojenou s koloniální minulostí Seychel.

 

Rozloha: 459 km2

 

Počet obyvatel: 100 500 (2022)

Seychely mají etnicky rozmanité obyvatelstvo, včetně následujících skupin: kreolové, afričtí Seychelci, indičtí Seychelci a evropští Seychelci. Kreolové jsou největší etnickou skupinou a tvoří většinu obyvatelstva.

Oficiálním jazykem na Seychelách je kreolská kreolština (Seselwa), která je běžně mluvená v každodenním životě. Angličtina a francouzština jsou také uznávány a používány ve vládních institucích a ve školství.

Náboženská krajina na Seychelách je různorodá. Hlavními náboženstvími jsou římskokatolické křesťanství, anglikánství a hinduismus. Existuje také menší muslimská a bahá’í komunita.

Seychely mají rozvinutý systém vzdělávání a povinná školní docházka je zajištěna.

 

Památky UNESCO: 2

 

 1. Aldabra (1982) – Atol tvořený čtyřmi velkými korálovými ostrovy, v němž žije želva obrovská.
 2. Vallée de Mai (1983) – Přírodní rezervace na ostrově Praslin, která chrání původní přirozený palmový háj.      

 

Národní parky: 10

 

 1. Národní park Morne Seychellois
 2. Národní park Praslin
 3. Národní park Ramos
 4. Národní park Ile Du Sud – Poivre Atoll
 5. Národní park Baie Ternay
 6. Národní park Curieuse
 7. Národní park Ile Coco
 8. Národní park Port Launay
 9. Národní park Silhouette Island
 10. Národní park Ste Anne